Zmarł Prof. dr hab. Zygmunt Matuszak (1950-2019)

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

27 maja 2019

Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 25 maja 2019 r. w Piotrkowie Trybunalskim zmarł Profesor dr hab. Zygmunt Matuszak (1950-2019). Wyrazy szacunku Panu Profesorowi wraz ze współczuciem dla pogrążonej w żałobie Rodziny składają pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Prof. dr hab. Zygmunt Matuszak urodził się w 1950 r. we Wschowej. Swoje zamiłowania i pasję historyka realizował zarówno jako oficer Wojska Polskiego związany z 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego w Żaganiu, a następnie w ramach pracy naukowej i dydaktycznej w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Jako specjalista z zakresu historii wojskowości podjął pracę w Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach – Filii w Piotrkowie Trybunalskim (Obecnie Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach – Filia w Piotrkowie Trybunalskim). W latach 2006–2008 pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Filologiczno-Historycznego, następnie w latach 2008–2012 Dziekana tego wydziału, by w kadencji 2012-2016 zostać Prorektorem ds. Filii. W ostatnich latach działalności kierował Katedrą Bezpieczeństwa Narodowego.

Profesor Zygmunt Matuszak pozostawił dla potomnych liczne i cenione publikacje naukowe w liczbie ponad 150 książek, artykułów naukowych i innych opracowań – będących ważnym wkładem w rozwój nauki polskiej. Jako dydaktyk i opiekun naukowy kształtował kolejne pokolenia historyków, roztaczał opiekę nad swymi magistrantami i doktorantami. W swej pracy naukowej i dydaktycznej wiele miejsca poświęcił badaniom nad dziejami Piotrkowa Trybunalskiego i szeroko pojętego regionu piotrkowskiego, niejednokrotnie wspierając swoją wiedzą i autorytetem działania naukowe i popularyzatorskie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Wielkie zasługi i dokonania Profesora Zygmunta Matuszaka zostały docenione licznymi nagrodami i wyróżnieniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-05-27
Data publikacji:2019-05-27
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:573