VI Ogólnopolska Konferencja Ochrony Dóbr Kultury. Stan Badań

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

23 maja 2019

W dniu 22 maja 2019 r. w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie miały miejsce obrady VI Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Dóbr Kultury, której organizatorzy jako hasło przewodnie przyjęli „Stan Badań”. W programie obrad znalazły się również wystąpienia przedstawicieli Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Konferencja zorganizowana została przez Katedrę Historii i Ustroju Państwa i Prawa na Wydziale Prawa i Administracji UWM oraz Katedrę dejín štátu a práva na Wydziale Prawa Uniwersytetu Mateja Beli w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) wraz z Archiwum Uniwersyteckim UWM, przy współudziale studenckich kół naukowych. W programie obrad znalazły się łącznie 22 referaty przygotowane przez przedstawicieli środowisk naukowych z Olsztyna, Gdańska, Pułtuska, Torunia, Wałbrzycha, Wrocławia, Piotrkowa Trybunalskiego oraz Bańskiej Bystrzycy.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim reprezentowali dr Tomasz Matuszak (Dyrektor APPT) i dr Maciej Hubka. W pierwszej części obrad referat pt. „Zabezpieczanie materiałów archiwalnych w początkach II RP – stan badań” wygłosił dr Tomasz Matuszak. W swym wystąpieniu dokonał on omówienia takich zagadnień, jak sytuacja pierwszych archiwów niepodległej Rzeczypospolitej w zakresie gromadzenia i zabezpieczania materiałów archiwalnych oraz sposób, w jaki kwestie te stanowiły i stanowią współcześnie przedmiot badań naukowych oraz jak są one reprezentowane przez dostępny dorobek historiograficzny. Tym samym referat wygłoszony przez Dyrektora naszego archiwum wpisał się nie tylko w tematykę konferencji, lecz również szeroko nawiązywał do tegorocznych obchodów 100-lecia archiwów państwowych oraz 100. rocznicy utworzenia Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

W kolejnym panelu z referatem pt. „Odtwórstwo historyczne w Polsce a ochrona dóbr kultury - stan badań” wystąpił dr Maciej Hubka. Podczas prelekcji odniósł się on do problematyki dotychczasowego stanu badań nad szeroko pojętym polskim odtwórstwem historycznym, jak również dokonał podsumowania wydźwięku ochrony dóbr kultury w tak określonym obszarze. Treści prezentowane przez wszystkich referentów dostępne będą w niedługiej przyszłości za pośrednictwem planowanej przez organizatorów publikacji.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-05-23
Data publikacji:2019-05-23
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1924