W pierwszych miesiącach niepodległości bezcenne, historyczne dokumenty początkowo znajdowały się… u sklepikarzy?

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

4 kwietnia 2019

Jednym z podstawowych zadań działającego od początku 1919 r. Archiwum Państwowego w Piotrkowie było pilne zabezpieczenie dokumentacji wytworzonej przez władze rosyjskie (przed 1914 r.) oraz austro-węgierskie i niemieckie (1914-1918). Dokumentacja ta, stanowiąca wszak własność państwa polskiego, narażona była na zniszczenie w wyniku m.in. działalności lokalnych sklepikarzy.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie – jako jedyne w tym czasie archiwum państwowe na terenie utworzonego w 1919 r. województwa łódzkiego – miało za zadanie objęcie opieką wszelką dokumentację znajdującą się na terenie byłej guberni piotrkowskiej. W wyniku prowadzonego rozpoznania losów dokumentów porzuconych często w nieładzie przez niedawnych okupantów, archiwiści zyskali informacje iż bezcenne źródła historyczne znajdowały się nie tylko w rękach prywatnych, lecz często zalegały w sklepach stanowiąc rezerwę opakowań na m.in. produkty spożywcze. Sytuacja ta była na tyle realnym zagrożeniem, że dr Adam F. Próchnik, kierujący wówczas archiwum w zastępstwie nieobecnego dyrektora Wacława G. Studnickiego, wszczął korespondencję z terenową administracją państwową (m.in. z łódzkim komisariatem rządowym), pisząc:

 

„Uprasza się przeto o wydanie na obszarze powiatu łódzkiego wezwania do wszystkich kupców i i. osób prywatnych, które w jakikolwiek sposób doszły do posiadania papierów i książek byłych władz rosyjskich i okupacyjnych, aby je bezzwłocznie, za pośrednictwem odpowiednich, wyznaczonych przez Komisariat Rządowy władz administracyjnych, Archiwum Państwowemu w Piotrkowie zwrócił”.

 

Zachęcamy do zapoznania się z tym jakże ciekawym i ważnym pismem, o którego konsekwencjach będziemy informować już niebawem…

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-04-04
Data publikacji:2019-04-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:1661