Część dokumentacji, której zabezpieczeniem nasze archiwum zajmowało się w 1919 r. znajdowała się w budynkach koszarowych.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

27 marca 2019

W ramach akcji zabezpieczania dokumentacji po dawnych urzędach i instytucjach, Archiwum Państwowe w Piotrkowie w 1919 roku prowadziło korespondencję również z ówczesnymi polskimi władzami wojskowymi. Jeszcze w 1918 r. Piotrków stał się siedzibą władz jednego z Okręgów Wojskowych, którego zadaniem było sformowanie „Piotrkowskiego Pułku Okręgowego” (późniejszego 26 pułku piechoty). W związku z tym na przełomie lat 1918/1919 w mieście okresowo przebywało wielu oficerów i żołnierzy, na potrzeby których zajmowano kolejne budynki.

Tak też było w przypadku gmachu dawnej Izby Skarbowej, przemianowanym w tym czasie na tzw. Koszary Jagiellońskie. Pomimo zajęcia budynku na cele wojskowe, w jednym z pomieszczeń nadal znajdowała się dokumentacja Izby Skarbowej. Niewłaściwie zabezpieczona i jedynie dozorowana dokumentacja narażona była na zniszczenie w wyniku niefrasobliwości i nieświadomości archiwalnej poborowych. Wyznaczenie stałej warty i zapobieżenie zniszczeniu archiwaliów było przedmiotem korespondencji, jaką w 1919 r. prowadziło Archiwum Państwowe w Piotrkowie z Dowództwem Okręgu Wojskowego w Piotrkowie i piotrkowską policją komunalną.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-03-27
Data publikacji:2019-03-27
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:1909