O konspiracji na „ziemi tomaszowskiej” w latach 1939-1945 – odczyt w Oddziale w Tomaszowie Mazowieckim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

25 stycznia 2019

W dniu 24 stycznia 2019 r. w siedzibie naszego Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim miał miejsce odczyt współorganizowany przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim. Prelekcję pt. „Trudna historia konspiracji na ziemi tomaszowskiej w latach 1939-1945” wygłosił dr Maciej Hubka – pracownik AP w Piotrkowie Tryb.

Dr Maciej Hubka w swym wykładzie zaprezentował wybór wydarzeń i postaci związanych z organizacją i funkcjonowaniem konspiracji polskiej na terenie powiatu tomaszowskiego w latach 1939-1945. W okresie II wojny światowej powiat ten obejmował swymi granicami rozległe tereny części przedwojennego pow. brzezińskiego oraz ziemie pow. opoczyńskiego i rawskiego. Główna oś narracji prowadzona była wokół tzw. „Mordu w Drzewicy” (22.01.1943 r.) i postaci Juliana Ajzenmana ps. „Lew”, którego oddział GL dokonał napaści na drzewicką placówkę konspiracji narodowej.

W odczycie wzięła udział liczna grupa miłośników historii, w tym również uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim. Całość spotkania transmitowana była on-line poprzez relację video udostępnioną na profilu Facebook – NaszTomaszów.pl. Wydarzenie to wpisywało się w tegoroczne obchody 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W sali popularyzacji zasobu archiwum na uczestników spotkania z historią czekały historyczno-archiwalne „niespodzianki” w postaci dwóch wystaw. Pierwsza z nich – licząca dwadzieścia plansz wystawa pt. „Trudne drogi do niepodległości” dotyczyła wydarzeń, jakie miały miejsce w naszym regionie począwszy od insurekcji kościuszkowskiej (1794 r.), poprzez powstania narodowe w wieku XIX, I wojnę światową i dzieje Legionów Polskich po wojnę polsko-rosyjską 1919-1921. Wystawa ta opracowana została przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w 2018 r. w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kolejna ekspozycja wiązała się bezpośrednio z tematyką odczytu. Na wystawie pt. „Materiały Konspiracyjne. Związek Walki Zbrojnej – Armia Krajowa w Tomaszowie Mazowieckim” w przeszklonych gablotach zaprezentowano przykłady dokumentacji konspiracyjnej przechowywanej w zasobie Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim. Okolicznościowa prezentacja materiałów była ciekawym uzupełnieniem narracji historycznej.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-01-25
Data publikacji:2019-01-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:441