„Polski Niepodległej regionu korzenie” w Piotrkowie Trybunalskim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

5 grudnia 2017

W dniu 5 grudnia 2017 roku w sali audytoryjnej Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filii w Piotrkowie Trybunalskim miały miejsce obrady konferencji zorganizowanej pod hasłem „Polski Niepodległej regionu korzenie”. W programie obrad znalazło się siedem referatów, z których trzy wygłosili przedstawiciele Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Adresatami konferencji byli głównie członkowie Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim.

Myśl przewodnia konferencji wiązała się z upamiętnieniem polskiej drogi do niepodległości po okresie rozbiorów, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń związanych z historią Piotrkowa Trybunalskiego i regionu piotrkowskiego. Zagadnienia te znajdują się w obszarach zainteresowań naukowych pracowników archiwum, toteż przygotowane przez nich referaty wpisały się silnym akcentem w ideę spotkania. Dr Aleksy Piasta wystąpił z referatem pt. „Piotrków Trybunalski u progu Niepodległości”. W swym wystąpieniu omówił on dzieje miasta w okresie I wojny światowej oraz okupacji austrowęgierskiej 1914-1918. Dr Tomasz Matuszak – Dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – w wystąpieniu pt. „Piotrkowskiej archiwistyki drogi do niepodległości” przedstawił dzieje piotrkowskich archiwów i archiwaliów, zwieńczone rozpoczęciem działalności naszego archiwum w 1919 r. Jako ostatni z przedstawicieli archiwum głos zabrał dr Maciej Hubka z referatem pt. „Piotrków i piotrkowianie wobec wyzwań niepodległości”, omawiając wydarzenia związane z wojną polsko-rosyjską 1919-1921 i jej oddziaływaniem na życie mieszkańców regionu.

W programie obrad znaleźli się również przedstawiciele Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim – prof. UJK dr hab. Marek Dutkiewicz, dr hab. Pelagia Bojko oraz dr Rafał Jaworski, a także Aleksandra Zajewska ze Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-12-05
Data publikacji:2017-12-05
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:354