W Radomsku o niepodległości

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

30 listopada 2017

W dniu 30 listopada 2017 r. w siedzibie Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku miały miejsce obrady konferencji „Polski Niepodległej regionu korzenie”. Spotkanie z historią, zorganizowane przez Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim, adresowane było do szerokiego grona odbiorów, ze szczególnym uwzględnieniem członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Radomsku.

Tematycznie konferencja nawiązywała do wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku. Organizatorzy starali się szczególnie podkreślić regionalny, radomszczański wymiar jakże ważnych wydarzeń historycznych. W programie obrad ujęto pięć referatów, z których jeden wygłosił pracownik Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, dr Maciej Hubka. Piotrkowski archiwista w wystąpieniu pt. „Obywatelski Komitet Obrony Państwa w Radomsku. Zarys problemu”, przybliżył słuchaczom dzieje tej jakże ważnej organizacji. Komitet ten, powstały w lipcu 1920 r., był w kluczową w Radomsku i powiecie radomszczańskim w okresie wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921 organizacją wspierającą wysiłek wojenny państwa.

W programie obrad znaleźli się również przedstawiciele Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim – prof. UJK dr hab. Marek Dutkiewicz, dr hab. Pelagia Bojko oraz dr Rafał Jaworski, a także mgr Małgorzata Borek z radomszczańskiego muzeum. Konferencji z zainteresowaniem przyglądały się również lokalne media. Relacja z obrad znalazła się w serwisie informacyjnym telewizji NTL Radomsko.

 http://tvntl.pl/2017/12/01/kurier/kurier-30-11-2017

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-11-30
Data publikacji:2017-11-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:337