Miasta i miasteczka regionu łódzkiego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

8 grudnia 2017

W dniu 8 grudnia 2017 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się sympozjum Miasta i miasteczka regionu łódzkiego. Stan i perspektywy badawcze. Organizatorem spotkania obok Uniwersytetu był Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych nad Wielokulturową i Wielonarodową Łodzią i Regionem.

W trakcie obrad wygłoszono 12 referatów poświęconym miastom i miasteczkom województwa łódzkiego, ich przemianom społeczno-gospodarczym, mniejszościom narodowym oraz źródłom do dziejów tych miast.

Jednym z prelegentów był kierownik tomaszowskiego Oddziału Archiwum Państwowego dr Andrzej Wróbel. Wystąpił on z tematem Materiały archiwalne miast i miasteczek regionu łódzkiego w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim. W wystąpieniu omówił zawartość zespołów akt miast: Tomaszowa Mazowieckiego, Brzezin, Strykowa, Koluszek, Opoczna, Nowego Miasta nad Pilicą. Prelegent podkreślił, że akta miasta Tomaszowa Mazowieckiego, ze względu na procent jego zachowania są zespołem unikalnym w skali kraju. Szczególne znaczenie do badań genealogicznych i demograficznych ma zachowana w zespole prawie w 100% dokumentacja dotycząca ewidencji ludności.

Wszystkie wystąpienia cieszyły się zainteresowaniem słuchaczy i wywołały żywą dyskusję.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-12-08
Data publikacji:2017-12-08
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:905